Hospicjum Domowe – najczęściej zadawane pytania

W odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania postanowiliśmy spisać hospicyjne FAQ. Poniżej znajdziecie wyjaśnienia dotyczące hospicjum i opieki paliatywnej. Listę odpowiedzi postaramy się rozszerzać na bieżąco.

1. Czym zajmuje się hospicjum?

Słowo hospicjum pochodzi od łacińskiego słowa hospitium (łac. gościna, ugoszczenie). We współczesnym znaczeniu to instytucja, która funkcjonuje w ramach opieki zdrowotnej i jest przeznaczona dla pacjentów przewlekle i/lub nieuleczalnie chorych. W hospicjum ma zastosowanie tzw. opieka paliatywna.

2. Czym jest opieka paliatywna?

Pojęcie opieki paliatywnej pochodzi od łacińskiego słowa pallium (łac. płaszcz, okrycie wierzchnie). Opieka paliatywna to sposób postępowania, mający na celu poprawę jakości życia pacjentów i ich rodzin, stojących w obliczu choroby zagrażającej życiu. Opieka paliatywna ma na celu zapobieganie i łagodzenie cierpienia, a także leczenie bólu i innych problemów fizycznych, psychospołecznych i duchowych.

3. Co to jest hospicjum domowe?


Hospicjum domowe to forma opieki nad Pacjentami chorymi na przewlekłe i nie poddające się leczeniu choroby. Taki rodzaj opieki odbywa się w postaci regularnych wizyt domowych lekarza i pielęgniarki, specjalizujących się w opiece paliatywnej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, Chory może liczyć także na pomoc fizjoterapeuty oraz psychologa. Zespół hospicjum domowego ściśle współpracuje z bliskimi Pacjenta. Największym atutem hospicjum domowego jest zatrzymanie Chorego we własnym środowisku, wśród rodziny, zamiast stresującego przeniesienia do specjalistycznej placówki. Taka forma opieki poprawia samopoczucie chorego, a także daje dostęp do specjalistycznego sprzętu, m.in. do wentylacji i żywienia dojelitowego. Zespół hospicjum domowego ma na celu leczenie bólu i łagodzenie wszelkich objawów postępującej choroby, również cierpienia psychicznego. Hospicjum domowe daje Choremu możliwość przebywania w znajomym otoczeniu aż do samego końca.

4. Czy hospicjum domowe jest płatne?


Hospicjum domowe jest nieodpłatne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby jednak Chory mógł zostać objęty opieką, NFZ wytycza określone jednostki chorobowe. W przypadku hospicjum dla Pacjentów dorosłych są to:

– choroby nowotworowe (C00-D48),
– choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności – HIV (B20-B24),
– następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego (G09),
– układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy (G10-G13),
– kardiomiopatia (I42-I43),
– niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej (J96),
– owrzodzenie odleżynowe (L89),
– stwardnienie rozsiane (G35).

Poza tymi rozpoznaniami trzeba niestety poszukiwać opieki płatnej.

5. Na czym polega opieka hospicjum domowego?

Hospicjum domowe zapewnia Pacjentowi specjalistyczną, kompleksową opiekę lekarską i pielęgniarską, a w razie potrzeby również pomoc fizjoterapeuty i psychologa. Lekarz odwiedza Chorego w domu dwa razy w miesiącu, natomiast pielęgniarka dwa razy w tygodniu. Hospicjum domowe nie zapewnia opieki pielęgnacyjnej, co oznacza, że czynności takie jak: mycie, karmienie, przewijanie Chorego itp. należą do obowiązków rodziny. Zespół hospicjum domowego nawiązuje ścisłą współpracę z bliskimi, aby zapewnić Pacjentowi poczucie bezpieczeństwa oraz jak najbardziej komfortowe warunki w chorobie.

6. Jak uzyskać skierowanie do hospicjum domowego?


Skierowanie do objęcia opieką hospicjum domowego wystawia lekarz NFZ.  Może to być zarówno nasz lekarz rodzinny POZ, jak i  inny specjalista. Skierowanie musi zawierać nazwę i symbol jednostki chorobowej,  a także informacje dotyczące przebiegu choroby oraz wyniki badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *